-TC KİMLİK NUMARANI GİR YAKININI BUL-

Yayınlandı: 12 Haziran 2011 / Yazılarım
Etiketler:, , , ,

-TC KİMLİK NUMARANI GİR YAKININI BUL-

Hem de EXCEL de hazırlanan dosyaya TC Kimlik Numaranızı girdiğinizde girilen TC Kimlik Numarasının doğru olup olmadığını sizi söylüyor ve girilen TC Kimlik Numarası doğruysa ona en yakın TC Kimlik Numarasını buluyor. Bulunan TC Kimlik Numarasını sorguladığınızda bir yakınınıza ait olduğunun farkına varıyorsunuz.

http://xa.yimg.com/kq/groups/16071574/9632319/name/TC+KIMLIK.xls linkinde yer alan Excel dosyasına TC Kimlik Numaranızı girip denediğinizde sonuca şaşırabilirsiniz. OLUŞTURULAN TC KİMLİK NUMARASININ KİME AİT OLDUĞUNU ALTTAKİ LİNKLERDEN  SORGULAYABİLİRSİNİZ  :
http://randevu.aadh.gov.tr/
http://212.156.98.206/internetrandevu/MainPage.aspx
http://212.156.143.174/hastane/polrandevu/randevu.aspx
http://88.255.219.42:8280/02001/onlineislemler/randevuver.aspx
Nüfus Müdürlüğü web sitesinde TC Kimlik doğrulaması yaparken uyarımız üzerine farklı bilgiler istemesi nedeni ile yukarıdaki linkleri TC Kimlik doğrulama sitesi olarak kullanılabilirsiniz. Bunları anlatmak mı sakınca yoksa yetkililerin gerekli önlemleri almamaları mı sakınca?

-İLK TC KİMLİK NUMARASI ATATÜRK’E VERİLMEDİ-

Bilgi Güvenliği ve Tüketici Hakları Araştırmacısı, aynı zamanda SadeBirSevgi Ailesi Yöneticisi olan Hasan YILDIRIM yaptığı açıklamada “ Sevgili Atamıza verilen TC Kimlik Numarası 10000000146’dır. Oysa Atamıza verilmesi gereken TC Kimlik Numarası 10000000078 olmalıdır. Çünkü şuandaki algoritmaya göre en küçük TC Kimlik Numarası (başlangıcı) 10000000078 dir. TC Kimlik Numarasını sorguladığınızda (10000000078 TC Kimlik Numarasının) kimseye verilmediğini görebilirsiniz. Bu TC Kimlik numarası birisine verilirse ilk TC Kimlik Numarası ona verilmiş olur.” dedi.

-NETTEN MEDENİ HAL BİLE SORGULANABİLİYOR-

SadeBirSevgi Ailesi olarak halkımızı bilgilendirmek için bir çok ilginç konulara yer vermeye çalışıyoruz. Bunlar içinde “medeni hal sorgulama”, “istenilen numaradan veya isimden mesaj gönderme”, “kullanmadığın, kontör yüklemediğin hat iptal olmasın” , “aynı siteye aynı e-posta adresi ile yüzlerce üye olunuz”, “hattınızdan durup dururken kontör düşmesin”

Bu konulara yer vermemizin amacı hem vatandaşlarımızı uyarmak, bilgilendirmek hem de mağdur olunabilecek hususlara karşı yetkililerin gerekli önlemleri almalarını sağlamaktır.

-BİR BAŞKASININ TC KİMLİK NUMARASI İLE NELER YAPILABİLİR-

 TC Kimlik Numaraları verildikten sonra evlenen bayanın anne kızlık soyadına ulaşılabilir. EXCEL dosyasına bayanın TC Kimlik Numarası girildiğinde ailesine ait bireyin TC Kimlik Numarasını bulacaktır. Bu TC No sorgulandığında bayanın önceki soyadına ulaşılacaktır. (İstisnalar hariç)

 Reklam Denetleme Kuruluna, Bilgi İletişim ve Teknoloji Kurumuna, BİMER’e vs. ilgili bir çok yere asılsız şikayetler yapılarak kurumların zaman kaybına ve vatandaşlarımızın zor durumda kalmasına neden olunabilir. Çünkü bu kurumlar başvuruda TC Kimlik Numarası istiyor.

 Bazı web sitelerine kayıt olmak için TC Kimlik Numarası istenmektedir. Başkasına ait TC Kimlik Numarası ile kayıt olunarak, kişi adına hakaret mesajları yazılabilir. Kişi haklılığını ispatlayıncaya kadar neler çeker kendi bilir. Hele bir de haksız yere ceza alırsa tamam. Bu yüzden her yere TC Numaranızı girmeyiniz.

 Hastanelerden devamlı e-randevu alınarak, en sonunda TC Kimlik Numarasının askıya alınmasına neden olunabilir. Randevu alıp gelmeyen hastalar, başka hastaların haklarını gasp etmesin diye bu tür uygulamalar olabilmektedir.

 İlgili kişi adına randevu alıp muayene olunabilir. Hastanelerin yoğun olması nedeni ile gerekli kontroller yapılmayabilir veya göz yumulabilir.

 Hayatta olmayan kişiler için randevu alınarak muayene olmak isteyen hastaların zamanları çalınabilir. Ondan sonra basında şöyle haber çıkıyor. Evet sayın seyirciler ölen insanlar randevuda bekledi. Bu durum komik gelebilir, komiklikten ziyade asıl korkutucu olan bu sistem üzerinde çalışanlar bu durumları hiç düşünmüyorlar mı? Avrupalı her açıdan düşünürken bizlerin özelliği sanırım olaylara tek açıdan bakmak.

 Fatura kesilirken TC Kimlik Numarasına ihtiyaç olması nedeni ile firmalar istedikleri kişiler adına faturalarını kesebilirler. Maliye vergi kaçırılması nedeni ile denetleme yaptığında bu durum açığa çıktığında izni olmadan TC Kimlik Numarasına fatura kesilen haklılığını ispatlasın. Bu yüzden fatura kimin adına kesilecekse, faturada onun da imzası olmak zorundadır. En azından haklıysa haklılığını kolaylıkla ispat eder.

 İlgili kişi adına kredi, kredi kartı başvurusu yapılabilir. Banka ilgili kişi ile irtibata geçer. Ondan sonra ben başvuru yapmadım diye durumunu anlatsın. Giden zaman çok önemli. Çünkü geri gelmiyor. “Zamanın değerini bilmeyenler başlarına gelecekleri bilmeyenlerdir” Hasan İsrâ Yıldırım

 YSK http://www.ysk.gov.tr/ysk/secmenBilgi.jsp sitesinden nerede oy kullanacağı yer bilgisine ulaşılabilirsiniz.

 Medula sisteminden provizyon almak kaydıyla hasta borçlandırılabilir. Eskiden özel Tıp Merkezinde çalışırken bir hastaya provizyon aldığınızda hasta muayene olmasa bile hastanın hesabına muayene ücreti ekliyordu. Şimdi nasıl bilmiyorum. Bu yüzden vatandaşlarımız çok dikkatli olmalıdır.

-VATANDAŞLARIMIZIN TC KİMLİK NUMARALARINI HALA YAYINLIYORLAR-

TC Kimlik Numaraları ile ilgili o kadar uyarılara rağmen halen vatandaşlarımıza ait TC Kimlik Numaralarını sitelerde yayınlıyorlar. Bu TC Kimlik Numaraları art niyetli kişilerin eline geçse neler olur? Unutmayınız ki bir gün art niyetli kişiler TC Kimlik Numara arşivi yapacaktır/yapmaya başlamışlardır belki. Çünkü bu numaralara ihtiyaçları olacaktır.

http://www.toki.gov.tr/gocmen/odemelistesi.pdf linkinde göçmen vatandaşlarımıza ait TC Kimlik Numarası ile birlikte ad soyadları mevcuttur. Burada 11769 adet liste vardır. Bu listeyi bu şekilde yayınlamak yerine illaki TC Kimlik Numarasına yer vermek isteniyorsa, TC Kimlik Numarasının basamaklarının hepsinin yerine bazı basamaklarına yer verilse daha güzel olmaz mıydı?

http://i.milliyet.com.tr/odemelistesi_2.pdf linkinde ise TC Kimlik Numarası ile birlikte hesap numaraları da mevcuttur.

http://www.bayindirlik.gov.tr/turkce/dosya/gorevdeyukselmeegitiminekatilacakliste.xls Linkinde memurların TC Kimlik Numarasıyla birlikte sicil numaralarına yer vermelerine şaşırdım. Unutmayınız ki bir çok resmi kurumda kullanıcı adı olarak TC Kimlik Numarası kullanılmaktadır. Geçici şifre olarak ise sicil numarası verilebilmektedir.

Bu linkleri vermemizin amacı ilgili kurumların gerekli değişikliği yapmalarını sağlamaktır. Buradaki bilgiler herkese açık şekilde yayınlandığına göre bunlara yer vermemiz mi sakınca yoksa bunları anlatmadan başkalarının çıkar sağlaması için sessiz kalmamız mı sakınca? En kısa sürede çalışma yapılarak nette bu tür bilgilerin yayınlanması engellenmelidir.

-TC KİMLİK NUMARASI İLE İLGİLİ BAZI ÖNERİLERİMİZ-
-NELER YAPILMALI ?-
TC kimlik numarası basamak sayısı artırılmalı ve yeniden verilmeli belli bir değer yerine, binlerce değerler oluşturulup bunlardan rasgele üretilmelidir. Sonu çift sayı uygulaması kaldırılmalıdır. Hayatta olmayan kişiler ile sorgulama yapıldığında bunlarla ilgisi olmayan kurumların, kişilerin ulaşması engellenmelidir. Kişinin başvurusu üzerine yeniden TC Kimlik Numarası verilmelidir. Çünkü kişiye özel TC Kimlik Numarası örneğin sanal ortamda yer aldıktan sonra kişinin her zaman tehlike ile karşı karşıya kalması diyebiliriz tıpkı kimliğini kaybetmesi gibi.

Bazı esnaflarda vergi Numarası olarak TC Kimlik Numarası kullanılmaktadır. Eskiden olduğu gibi vergi numarasına geçilmelidir. TC Kimlik Numarası bilinen bir kimsenin aile bireylerine ulaşılması ve çıkar amaçlı istatistiksel bilgiler hazırlanması mümkündür. TC Kimlik No ile randevu alımlarında vs. TC Kimlik No ile birlikte başka değerlerinde kullanılması mecburidir. Çünkü Nüfus Müdürlüğüne bakıyorsunuz TC Kimlik doğrulamada TC Kimlik Numarası dışında AD SOYAD gibi bilgiler isterken ( bunu da yine biz önermiştik ) farklı siteler istemiyor. Buda kurumlar arasındaki kopukluğu göstermektedir. Bunlarla ilgili düzenlemeler yapılmalı ve en kısa sürede faaliyete geçirilmelidir. Yoksa birçok vatandaşımız mağdur olacak, mağduriyetlerini gidermek için mahkemelere başvurarak mahkemelere gereksiz yük binecektir. Bu yüzden çözüm sorun olmadan, Avrupalı gibi sorun olacak şeyleri baştan çözmeliyiz.

Devlet kişisel bilgileri korumakla zorunlu ise vatandaşın TC Kimlik Numarasından başka aile bireylerine , diğer bilgilerine ulaşılmasını engellemelidir. Eğer ki konuyla ilgili önce Türkiye de dava açılsa belki bir sonuç çıkmayabilir ama Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine dava açılsa ne olur? İllaki değişikliğe gidilmesi için birilerinin zarar görmesi mi gerek?

-İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN TC KİMLİKLERİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMA-

ALINTI: İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Merkezi Nüfus İdare Sistemi (MERNİS) ile ilgili iddiaların doğru olmadığı, bir kişinin Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasından akrabalık bağı olan başka bir kişinin kimlik numarasını bulmak ve üretmenin mümkün olmadığı bildirildi.

Burada yine hatırlamakta fayda var geçmişte hazırladığımız “Dedenizin Babasının TC Numarasını Biliyor musunuz” konulu yazımızda da bir bireyden diğer aile bireylerine ulaşılabiliyordu. Yazı yayınlandıktan sonra nüfus müdürlüğü sitesinde değişikliğe gitmiştir.

TC Kimlik EXCEL dosyasını incelediyseniz İçişleri Bakanlığının açıklaması yerin de mi acaba?

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s